пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie zaznaczy krawędzi trawnika lub kwiatów jak małe żywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto dostarcza orzeszki. Jeśli chcemy zęby nasze żywe plot było niesłychanie wybujałe zaś zarazem cienkie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo trudne.

Nic wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawnika albo kwietnika jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niskie drzewa umieją utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe placki gleby. Estetycznie uformowany miniaturowy żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie względnie postawne zielone ogrodzenia można pozyskać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy bywają dużo bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta oraz należny go redukować, tymczasem jego formę Cis można zostawić bez pomocy.Będzie prędko kiełkował oraz zachowa filarowy kształt.

Jeśliby wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, należałoby aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja klasy o płowych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu widocznego w słońcu, aliści nawet w chłodzie liście zostają wystarczająco jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий