понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, choć często służą dodatkowo za dekoracje. Zazwyczaj takie sztachety z plastyku buduje się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Bez liku szyku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same rosną, częstokroć tez bujnie kwitną, jednakże potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety PCV zdołają być niezmiernie wysmukłe, chociaż należny je regularnie skracać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastyku z Jelcza-Laskowice stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий