среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy balaski plastikowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na sztachety plastikowe na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PVC stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa wznosi się z głazów wielorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych układach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, by postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий